ادبیاتافقانتشاراترمان ایرانی

رمان ر ه ش

امیرخانی پیش از این درباره «ر ه ش» گفته بود که  این کتاب در قالب رمان است و به زندگی دو معمار جوان را روایت می کند. مثل کتاب “ارمیا” و “بیوتن” در این کتابم هم شخصیت یکی از رمان هایم حضور دارد. این اثر یک رمان معمارانه است و در آن بیشتر دارم به سراغ واکاوی این مسئله می‌روم که چه اتفاقی برای شهر در حال رخ دادن است.

به نظرم در دنیا شهرهای بزرگ الگوهای توسعه متفاوتی دارند. از توسعه شهرهای بزرگ معمولا به عنوان عبرت بزرگ یا عبرت منفی یاد می‌کنند. مثلا در آمریکا شهری مانند لس‌آنجلس توسعه بزرگی داشته اما همه آن را شهر از دست رفته معرفی می‌کنند. همه شهردارهای آمریکا هم می‌دانند که نباید شهرشان مانند لس آنجلس شود. در ایران مساله برعکس است. شهری مثل تهران تا این اندازه که می‌بینیم بزرگ می‌شود، آلودگی هوا پیدا می‌کند و از طرف دیگر همه شهرهای دیگر کشور هم سعی دارند مثل تهران شوند. من برای تهران راه‌حلی ندارم اما می‌توانم فکر کنم که مشهد و شیراز و اصفهان نباید مثل تهران می‌شدند که شدند و می‌دانم که شهری مثل کاشان نباید قطعا تهران شود و در حال شدن است.

رونمایی رمان جدید امیرخانی که شش سال بعد از اثر داستانی قبلی‌اش منتشر شد، با استقبال کم‌نظیر طیف گسترده‌ای از نویسندگان، مترجمان و فعالان فرهنگی مانند رضا هاشمی‌نژاد، مصطفی خرامان، مهدی حجوانی، اسدالله امرایی، حسن محمودی، کیوان ارزاقی، محمد طلوعی، ثمین نبی‌پور و مخاطبانی که از تهران و شهرهای مجاور مانند قم، کرج، قزوین، اصفهان، دماوند و شهرهای دیگر آمده بودند روبه‌رو شد، به‌گونه‌ای که صف مردم به بیش از ۵۰۰ متر می‌رسید و به‌دلیل گنجایش کم کتابفروشی افق، افراد حاضر در این صف، پس از تخلیه کتابفروشی از افراد قبلی، به کتابفروشی رفته و کتاب را با امضای رضا امیرخانی می‌خریدند.

صف مخاطبان تازه‌ترین رمان رضا امیرخانی از ساعت چهار عصر تشکیل شد و خیلی زود به یکی از اتفاق‌های خیابان انقلاب در روز نوزدهم بهمن ماه تبدیل شد. صف مخاطبان رضا امیرخانی که از کنار کتابفروشی افق آغاز می‌گرفت در پیاده‌روی خیابان انقلاب از کنار سینما سپیده نیز گذشت و خیلی‌ها را به این اشتباه انداخت که آن را با صف جشنواره فیلم فجر و فیلم‌های پرطرفدارش یکی بدانند.

رمان «ر‌ه‌ش» در سه هزار نسخه منتشر شده است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به استقبال غافلگیرکننده امروز، به‌زودی به چاپ دوم برسد.

رضا امیرخانی درباره این کتاب به ایبنا گفت: من باید کتاب رهش را زودتر از این تمام می‌کردم اما به‌دلیل گرفتاری‌های کاری نتوانستم زودتر از این آن را تمام کنم و بین دو کتابم این‌قدر فاصله افتاد.

این نویسنده در ادامه توضیح داد: در مقایسه با کتاب قبلی‌ام شخصیت اول خانم است و این مسئله سبب شده کتاب نثر آرام‌تر و نرم‌تری داشته باشد.

به‌گفته امیرخانی، شخصیت اصلی داستان خانم میانسالی است به‌نام لیا که خودش معمار است و همراه با همسرش که معمار است و در کار ساخت‌وساز و شهرداری است و فرزند بیمارشان که مشکل تنفسی دارد خانواده‌ای کوچک دارند. داستان حول محور این خانواده است و کشمکشی که لیا با همسرش پیرامون مسئله مدیریت شهری دارد و با ساخت‌وساز بی‌رویه و توسعه نامتوازن شهری به‌خاطر فرزندش و فرزندان نسل آینده مخالف است.

همچنین در این مراسم رضا امیرخانی بخش‌هایی از متن کتاب «ر‌ه‌ش» را برای حضار قرائت و از عواملی که در تهیه و تولید کتاب مشارکت داشتند تشکر کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن