ادبیاتافقانتشاراترمان خارجیکتاب های توصیه شده توسط رهبر معظم انقلاب

کلبه عمو تام

«کلبه عمو تام» رمان انقلابی هریت بیچر استو، توسط محسن سلیمانی به فارسی ترجمه شده است. در سال ۱۸۵۱ میلادی، مطبوعات مبارزه پرشوری را علیه برده‌داری در آمریکا آغاز کرده بودند. در همین هنگام هریت بیچر استو به پیشنهاد یکی از دوستانش دست به نگارش کتاب کلبه عمو تام زد، کتاب در سال ۱۸۵۲ منتشر شد و شهرتی جهانی برای نویسنده آن به همراه آورد.

داستان کلبه عمو تام، یک رئال اجتماعی است که شخصیت‌هایش در جهانی واقعی زندگی می‌کنند. شاید به همین خاطر است که خوانندگان این رمان، بر سرنوشت قهرمانان داستان اشک می‌ریزند. مهم‌ترین درون مایه‌ی رمان، مخالفت با برده‌داری و استثمار سیاهان است که در کنار مضامینی چون حمایت از مسیحیت و دفاع از آزادی در سراسر داستان جاری است. داستان کتاب از این قرار است: آقای شلبی، مزرعه‌داری در ایالت کنتاکی آمریکا در پی ورشکستگی مالی، تصمیم می‌گیرد تام برده وفادار خود را به هالی، تاجر برده، بفروشد، اما هالی، علاوه بر تام به هانری، پسر چهارساله الیزا، خدمه مخصوص خانم شلبی، نیز طمع می‌کند. آقای شلبی راضی به فروش شلبی می‌شود. الیزا که متوجه این توافق شده، به همراه پسرش شبانه به منزل تام می‌رود و…. ناشر در شرح کتاب آورده است: «خانم هریت بیچر استو، از کودکی با کتاب‌های مذهبی آشنا شد و در آموزشگاه‌های مذهبی تحصیل کرد. او رمان کلبه‌ی عموتام را با الهام از ماجراهای ناگوار یک برده‌ی سیاهپوست مومن نوشت. کلبه‌ی عمو تام در زمان انتشارش در آمریکا انقلابی به وجود آورد و آبراهام لینکلن (رئیس‌جمهور وقت آمریکا) اظهار کرد: «یکی از دلایل جنگ داخلی آمریکا برای آزادی بردگان، انتشار رمان کلبه‌ی عمو تام بود.»  «کلبه عمو تام» توسط انتشارات افق منتشر شده است.

تحلیل مقام معظم رهبری درباره «کلبه عمو تام»

نکته قابل توجه در مورد رمان «کلبه عمو تام» توجه و تحلیل مقام معظم رهبری در مورد این اثر است.

معظم له در دیدار خود با مسئولان جمهوری اسلامی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۰ درباره رمان «کلبه عمو تام» فرموده اند: «آمریکایی‌ها اصولی را به عنوان اصول آمریکایی معرفی می‏کنند و می‏گویند این اصول، جهان‏شمول استاین اصول، آزادی انسان، آزادی فکر، کرامت انسان، حقوق بشر و از این قبیل چیزهاست. اینها اصول آمریکایی‌اند؟ مشخّصه جامعه آمریکایی امروز اینهاست؟ مشخّصه حکومت امروز آمریکا اینهایی است که شما ذکر کردید؟ آیا این حکومت نبود که بومیان اصلی سرزمین آمریکا را قتل عام کرد؟ سرخپوستان آمریکا را نابود کرد؟

آیا این حکومت و عوامل مؤثّر در این حکومت نبودند که میلیونها آفریقایی را از داخل خانه‏‌هایشان به بردگی گرفتند و دختر و پسر جوان آنها را برای بردگی ربودند و سالهای متمادی با سخت‏ترین فاجعه‌‏ها با اینها رفتار کردند؟ امروز یکی از تراژدی‏ترین آثار هنری، اثری است به نام «کلبه عموتام» که زندگی برده‌‏داری را در آمریکا نشان می‏دهد که شاید قریب دویست سال است که این نوشته هنوز زنده است. واقعیّت‌های آمریکا این است؛ حکومت آمریکا این است؛ آن مشخّصه و ممیّزه‏ایی که نظام آمریکایی به دنیا نشان داده، این است؛ نه آزادی انسان، نه برابری انسان. کدام برابری؟ شما هنوز هم بین سیاه و سفید برابری قائل نیستید. همین امروز هم از نظر شما رگه سرخ‏پوستی در یک نفر آدم در هر یک از مراحل گزینش اداری یک نقطه ضعف برای او محسوب می‏‌شود. برابری انسانها؟ آزادی فکر؟»

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن